29.03.2020

• Selecţionata Olandei, medaliată cu bronz la ediţia precedentă, a fost învinsă cu scorul de 27-24 (14-9) de Danemarcaîn Grupa principală I a Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia.

• Anne Mette Hansen a marcat 5 goluri pentru învingătoare, Trine Ostergaard Jensen 4, Stine Jorgensen 3, Mia Rej Bidstrup 3, Laerke Nolsoe Pedersen 3 etc.

• Vicecampioana mondială Norvegia a învins la scor Coreea de Sud, cu 36-25, Stine Bredal Oftedal marcând 7 goluri, Kari Skaar Brattset 5, Heidi Loke 5 etc.

• De la olandeze s-au evidenţiat Danick Snelder 5, Estavana Polman 5, Angela Malestein 4, Lois Abbingh 4 etc.

09/12/19 21:48

Handbal feminin: Olanda a fost învinsă de Danemarca la Campionatul Mondial din Japonia

Selecţionata Olandei, medaliată cu bronz la ediţia precedentă, a fost învinsă cu scorul de 27-24 (14-9) de Danemarca în Grupa principală I a Campionatului Mondial de handbal feminin din Japonia. Danezele au făcut o primă repriză foarte bună şi la pauză aveau avantaj de...