17.02.2020

• Ţig (25 ani, 105 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 40 de minute, la capătul unui meci cu multe greşeli de ambele părţi.

• Adversara româncei din penultimul act va fi poloneza Magda Linette (28 ani, 42 WTA), a cincea favorită, sau chinezoaica Xiyu Wang (18 ani, 134 WTA).

• Ţig, finalistă anul trecut la Bucureşti, a fost condusă în primul set cu 3-1 şi 4-2, dar a reuşit să se impună cu 6-4, după patru ghemuri consecutive.

• Patricia Ţig şi-a asigurat un cec de 11.600 dolari şi 110 puncte WTA.

14/02/20 11:50

ENTITIES

Patricia Ţig s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Hua Hin. A învins a patra favorită

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului WTA de la Hua Hin (Thailanda), dotat cu premii totale de 275.000 de dolari, după ce a trecut de chinezoaica Saisai Zheng, a patra favorită, cu 6-4, 6-2. Ţig (25 ani, 105 WTA) a obţinut...